21 Mart 2013 16:11 Perşembe
Güncel
7805 Görüntülenme
Yazdır

Diyarbakır'da Nevruz kutlamaları başladı

Bu yıl hangi sanatçının sahne alacağı organizasyon komitesince sır gibi saklanıyordu. O sanatçının geçtiğimiz yıllarda kanserden ölen Kazım Koyuncu'nun kardeşi Niyazi Koyuncu olduğu ortaya çıktı. Niyazi Koyuncu, sahnede Lazca şarkılar söyledi.

NEVRUZ'A BÖYLE GELDİLER...

ÖCALAN POSTERİ AÇANA SORUŞTURMA AÇILACAK...

Bazı katılımcıların yerel kıyafetler giymesi, bazılarının da PKK'lılarla özdeş kıyafetleri tercih etmesi dikkat çekti.

Öte yandan Öcalan'ın çağrısı öncesi bazı müzik grupları da sahne aldı. Ancak, en büyük sürpriz Lazca oldu.

''Bugün Nevroz. Ben bir Laz'ım. Aynı dili konuşmamıza gerek yok birbirimizi anlamak için'' diyen Niyazi Koyuncu, şarkılarını alanı dolduran yüzbinlerce kişiyle birlikte söyledi.

ÖCALAN'IN SESİ DİNLETİLDİ

Alanda Nevruz ateşinin yakılmasının ardından Öcalan'ın eski konuşmalarından bazı bölümler yayınlandı.

NİYAZİ KOYUNCU SAHNE ALDI

Nevruz ateşinin yakılmasının ardından sahneye Kazım Koyuncu'nun kardeşi Niyazi Koyuncu çıktı. İlk olarak 'Koçari' türküsünü Lazca söyleyen Niyazi Koyuncu, daha sonra Kazım Koyuncu ile bütünleşen 'Hayde'yi söyledi.

Şarkıcı Nihat Doğan'ın Diyarbakır'a gitmesi de ayrı bir sürpriz oldu. Nihat Doğan bir ara Diyarbakır Büyükşelir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile kucaklaştı, sohbet etti.

1363877250_nihat-dogan.jpg
MEYDAN DOLDU


Nevruz Parkı'nda aralarında BDP'nin de bulunduğu tertip komitesince düzenlenen Nevruz kutlamasına katılmak için kentin 85 noktasından belediyeye ait araçlarla parka gelen vatandaşlar, bir kilometre mesafedeki güvenlik noktalarında polis tarafından üst araması yapıldıktan sonra alana alınıyor.

Kürtçe ve Türkçe, ''Nevruz kutlu olsun'' yazılı flamaların asıldığı alana girişler sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 5 bin kişi güvenlik noktalarından vatandaşların geçişi sırasında polise destek veriyor.

Emniyet Müdürlüğü'nce alanın girişi bariyerlerle kapatılırken, giriş çıkışlar zabıta ekiplerince de denetleniyor. Çok sayıda seyyar satıcı, zabıta ekiplerince park alanı dışında belirlenen yere yerleştirildi. 

Çok sayıda televizyon kanalının canlı olarak yayınlayacağı kutlamayı izlemek için yurt içi ve yurt dışından Diyarbakır'a gelen yaklaşık 500 gazetecinin akreditasyon yaptığı belirtildi.

Öte yandan Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven de Nevruz Parkı'na gelerek incelemelerde bulundu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Güven, zabıta ekipleri ve vatandaşlarla sohbet etti, ikram edilen çayı içti.

Güven, polislerin alana bıçakla girmek isteyen bir kişiyi gözaltına aldıklarını belirtmesi üzerine, ''Vatandaşın huzurunu bozacak tüm tedbirleri alın'' talimatını verdi.

Bu arada Güven, alandan ayrılırken davul zurna çalan ekiplere para verdi.
Konuşmaların yapılacağı sahnenin önünde Kürtçe, Türkçe, Arapça dillerinde Nevruz'a ilişkin afişler asıldı.

Alanda toplanan gruplar müzik eşliğinde halay çekerek eğlenmeye başladı.

DEMİRTAŞ ALANDA

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, beraberinde milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla BDP il binasından kutlamaların yapıldığı Nevruz Parkı'na geçti.

Demirtaş, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, milletvekilleri Leyla Zana, Ayla Akat, Sebahat Tuncel, Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Pervin Buldan, Nursel Aydoğan, Esat Canan, İdris Baluken, Sırrı Sakık, Demir Çelik, Hasip Kaplan, Adil Kurt, Özdal Üçer, Ertuğrul Kürkçü ve Erol Dora ile BDP'li belediye başkanları BDP il binası önünde biraraya geldi.

Milletvekilleri ve belediye başkanlarından sonra terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, ablası Fatma Öcalan ve yeğenlerinin de il binasına geldiği görüldü.

İl binasından parti otobüsüyle ayrılan Demirtaş ve beraberindekiler konvoy halinde Nevruz Parkı'na hareket etti. 

BDP'lilerin yanı sıra çok sayıda köşe yazarı, gazeteci, sivil toplum kuruluşu temsilcisinin de bulunduğu dikkati çekti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlamayan Demirtaş, kutlama alanında konuşma yapacağını belirtti.

Manşetler

ABD İsrail'den gelen eleştirilere sert tepki gösterdi
29.07.2014 00:57
2145 Görüntülenme
İsrail büyük bir katliama hazırlanıyor
29.07.2014 01:10
1880 Görüntülenme
Gazze bombardıman altında
29.07.2014 02:47
890 Görüntülenme
İsrail, Gazze'ye yeniden yoğun bir saldırı başlattı.
29.07.2014 00:26
690 Görüntülenme
TRT YERLEŞKESİ TRT TÜRK KANAL KOORDİNATÖRLÜĞÜ G BLOK 2. KAT OR-AN/ANKARA Tel: 0 312 463 47 70 | Faks: 0 312 463 47 32 E-Posta: sosyalmedya@trtturk.com